منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

تاریخچه استفاده چسب توسط بشر و تولد صنعت چسب‌سازی

تاریخچه صنعت چسب و چسب‌سازی

امروزه نوار چسب بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و تصور دنیایی بدون آن دشوار است. این کار از ابتدایی بسیار فروتنانه به چیزی که به نام‌های مختلف چمن زنی معروف است – نوار PSA، نوار چسبنده، نوار حساس به فشار و غیره. شروع شد. هزاران سال پیش با بیش از یک نوار کتانی که برای اولین بار در گچ خیس شده بود، شروع شد.

اکنون نوار چسب حساس به فشار همچنان یک نوار انعطاف پذیر از مواد است که انتخاب آن به کاربرد مورد نظر بستگی دارد، اما معمولاً شامل پارچه، کاغذ، فویل فلزی یا پلاستیک است که از یک یا هر دو طرف با چسب چسبنده پوشانده شده است.

چسب  جزئی جدایی ناپذیر از زندگی ما هستند. آنها هرگز از ما دور نیستند، هر چند که امکان دارد ما از  وجودشان  بی خبر باشیم.

توصیفی از برخی از انواع رایج چسب ها و کاربرد آن ها شما را از  وجود و اهمیت چسب و  صنعت چسب سازی در زندگی روزمره تان آگاه تر می نماید.

در فرهنگ لغت چسب به ماده ای گفته می شود، که می توان به واسطه آن  اتصال سطحی دو ماده دیگر را در کنار هم قرارداد و ثابت نمود

طبیعی است که این تعریف برای ماده ای که مبنای یک صنعت چند میلیارد دلاری است”صنعت چسب سازی” که در آن بیش از ۷۵۰ شرکت در حال فعالیت و رقابت  برای کسب سهم بیشتر از بازار هستند، نمی تواند حق مطلب را ادا نمود.

مهر تایید این ادعا سهم ۵۰ درصدی ۵۰ ابر شرکت های بزرگ از بازار جهان است.

نخستین شواهد باستانی موجود از اهمیت و وجود چسب

وجود اولین نشانه از ماده ای به نام چسب به صورت تقریبی  به چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

در جریان مطالعه گورستان های قبایل ما قبل تاریخ، باستان شناسان ظروفی در گورها پیدا کردند که قسمت های شکسته آنها توسط نوعی رزین به دست آمده از صمغ درخت به هم چسبانده شده بودند.

علاوه بر این، پیدا شدن مجسمه هایی در معابر بابل که چشم های عاجی آنها روی مجسمه چسبانده شده بودند حاکی از وجود ماده ای با عملکرد چسب در آن زمان می باشد.

این ماده ی قیرمانند و پرکاربرد تقریبا شش هزار سال  است که مورد استفاده قرار می گیرد.

در دوره های بین هزار تا هزار و پانصد سال قبل از میلاد مسیح شواهد بیشتری بدست آمده مبنی بر استفاده از چسب به عنوان ماده ای برای چسباندن اجسام مختلف به یکدیگر

به وضوح می توان با دقت به نقاشی های باستانی نقش بسته بر روی دیوار مراحل چسباندن چوب را مشاهده کرد.

در ساخت تابوتی که در مقبره توتان خامون کشف شد، از چسب استفاده شده است.

در موزه های امروزی به وفور می توان اشیاء هندی و اثاثیه ی فرعون های مصری که با استفاده از نوعی چسب ساخته شده از بدن حیوانات به یکدیگر چسبانده شده اند را ملاحظه کرد.

نشانه های اولین استفاده ها از چسب و هنر چسباندن در ابیات نیز تقریبا به دویست سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

دوره ی بعدی استفاده از چسب و فعالیت در هنر چسباندن به یک  تا پانصد سال بعد از میلاد مسیح بر می گردد،

یعنی زمانی که رومی ها و یونانی ها روکش کردن و تزیین با چوب را آموختند و از طریق آن لایه ها و تکه های نازکی از چوب را به هم متصل می کردند.

بواسطه ی این هنر، تولید و ساخت چسب های حیوانی و ماهی پیشرفت کرد و انواع دیگری از چسب ها اختراع شدند که از آن میان می توان به سفیده ی تخم مرغ که برای چسباندن ورقه های نازک طلا مورد استفاده قرار می گرفت اشاره کرد.

پیشتازان استفاده از چسب در دوران باستان

 می توان گفت که اولین قبیله ای که از قیر و موم زنبور عسل برای آب بندی الوار در قایق ها و کشتی ها استفاده کردند رومیان قدیم بودند.

برخی از بزرگترین تولید کنندگان مبلمان و اثاثیه، پیشرفت در کار و حرفه ی خود را تا حدی مدیون چسب هستند.

کمان های لشکریان چنگیز خان مغول با چسباندن چوب های چند لایه ی درخت لیمو و شاخ گاو میش ساخته شده و از استحکام بالایی برخوردار بودند.

راز ویولون هایی که توسط آنتونیو استرادیواریوس ساخته شده بودند فرایند چسباندنی بود که برای چند لایه کردن چوب های خاص خود به کار می برد. تقریبا در سال هزار و هفتصد پس از میلاد مسیح، با شروع استفاده از سریش تغییرات شگرفی در تاریخچه چسب به وجود آمد.

اولین تولید رسمی چسب و آغاز صنعت چسب سازی

اولین تولید رسمی و تجاری چسب صنعتی در کارخانه ای در هلند صورت گرفت. اولین حق امتیاز تولید چسب در بریتانیا نیز تقریبا در سال ۱۷۵۰ صادر شد.

تا سال ۱۹۰۰ در ایالات متحده چند کارخانه ی تولید چسب بر پایه ی موارد ذکر شده تاسیس شده بودند.

انقلاب صنعتی باعث انفجار پیشرفت های فنی شد که نتیجه آن در دسترس قرار گرفتن مواد جدید برای استفاده در فرمول بندی چسب ها بود.

اولین پلیمر پلاستیکی سنتز شده نیز سلولز نیترات بود که یک ماده ی ترمو پلاستیک به دست آمده از سلولز چوب به شمار می آمد.

از اولین کاربردهای این ماده ی قدیمی می توان به استفاده در تولید توپ های بیلیارد که قبلا از عاج فیل درست می شدند اشاره کرد.

دوره ی پلاستیک با تولید باکلیت فنولیک ( یک پلاستیک ترموستاتی) در سال ۱۹۱۰ آغاز شد.

توسعه ی پلاستیک ها و الاستو مترها به سرعت موجب پیشرفت صنعت چسب سازی شده اند.

 به گونه ای که فرمول سازان دامنه ی متنوعی از محصولات را در اختیار داشته باشند.

تا با کمک آن ها بتوان به بهبود و تغییر ویژگی های متنوع چسب از جمله انعطاف پذیری، سختی، زمان سفت شدن و مقاومت دمایی و شیمیایی آن پرداخت.

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید

مشتاقانه برای مطالعه نظرات شما در خصوص این مقاله و یا ضعف و حتی تکمیل نمودن مطالب لحظه شماری می کنیم

لطفا نظر خود را در خصوص این مقاله از طریق فرم ذیل ارسال فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید