منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

چسب پلی اورتان چیست و چه کاربرد‌هایی دارد

چسب پلی‌اورتان چیست

چسب پلی یورتان ویا همان چسب پلی اورتان چیست یا به اصطلاح چسب  PU نوعی پلیمر است که از زنجیره ی مواد آلی تشکیل شده و در موارد گوناگونی چون کاربرد های صنعتی،ابزار های تفریحی،صنایع دستی و.. کاربرد دارد.که مفصلا به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

عمده ترین کاربرد پلی اورتان چیست؟

پلی اورتان  برای چسباندن کلیه سطوح طبیعی،متخلل و  مسطح کاربرد دارد. این چسب  برای سطوح مختلف سنگ، سرامیک، پلاستیک،چوب، شیشه و… قابل استفاده می باشد. از این محصول به طور عمده برای پر کردن درزها و آب بندی استفاده می شود و برای فضا هایی که در معرض رطوبت قرار دارند بسیار مناسب است.

چسب پلی یورتان ویا همان چسب پلی اورتان چیست یا به اصطلاح چسب  PU نوعی پلیمر است که از زنجیره ی مواد آلی تشکیل شده و در موارد گوناگونی چون کاربرد های صنعتی،ابزار های تفریحی،صنایع دستی و.. کاربرد دارد.که مفصلا به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

عمده ترین کاربرد پلی اورتان چیست؟

پلی اورتان  برای چسباندن کلیه سطوح طبیعی،متخلل و  مسطح کاربرد دارد. این چسب  برای سطوح مختلف سنگ، سرامیک، پلاستیک،چوب، شیشه و… قابل استفاده می باشد. از این محصول به طور عمده برای پر کردن درزها و آب بندی استفاده می شود و برای فضا هایی که در معرض رطوبت قرار دارند بسیار مناسب است.

از جمله موارد کاربرد پلی اورتان :

آب بند کردن درز ها ( مناسب برای فضاهای استخر و…)

درز بندی لوله ها

قابل استفاده در مخازن آب آشامیدنی

تصفیه خانه های آب و فاضلاب

کانال های آبرسانی

درز های انبساطی

صنعت خوردو

ساخت مبلمان

عایق حرارتی ساختمان

عایق آب

تولید کفش های ورزشی

و موارد دیگر…

خواص چسب پلی اورتان:

قدرت چسبندگی بالا به مصالح مختلف

مقاومت در برابر رطوبت

مقاوم در برابر تابش خورشید

دارای خاصیت رنگ پذیری

مقاوم در برابر شرایط مختلف آب و هوایی

بسیار منعطف

چرا از پلی اورتان استفاده کنیم؟

چسب پلی اورتان چیست

مقاومت در برابر رطوبت

از جمله دلایل کارآمد بودن این چسب، این است که می توان از آن در محیط های مرطوب استفاده کرد.چسب های پلی اورتان به دلیل مقاومت بالا در برابر آب و رطوبت، کاربرد های وسیعی دارند که سایر چسب ها از قبیل اپوکسی این کارایی را نخواهند داشت.

چسبندگی با مواد گوناگون

چسب های پلی اورتان قابلیت چسبدگی به تمام مواد و مصالح را دارند. این چسب ها با سطوح متخلل و غیر متخلل ترکیب میشوند و برای متریال گوناگون از قبیل سنگ، شیشه ، فلز و… قابل استفاده می باشند.

زمان گیرایی

مدت زمان گیرایی این چسب به صورتی است که به کاربر اجازه ی انجام کامل عملیات را می دهد.سرعت گیرایی این چسب نه انقدر سریع است که امکان انجام کار روی سطح فراهم نباشد، و نه انقدر آهسته که فرایند اجرا را به تاخیر بیندازد.

معایب پلی اورتان:

این چسب ها با وجود مقاومت بالایی که در برابر رطوبت دارند اما در مقایسه با اپوکسی از استحکام خوبی برخوردار نیستند.

تماس چسب های پلی اورتان با پوست به مرور زمان میتواند منجر به ایجاد حساسیت های پوستی شود. حتی استنشاق بخار ها در حین کار نیز میتواند خطرناک باشد!

چسب

پلی اورتان

پاک سازی پلی اورتان از روی دست بسیار دشوار بوده بنابراین توصیه میشود در حین کار حتما از دستکش استفاده شود.

این چسب ها به دلیل نوع ساختار خود برای محیط های مرطوب مناسب می باشند و برای استفاده در محیط های خشک گیرایی خوبی ندارند.

زمان نگهداری این چسب ها بعد از باز شدن درب، یکسال است که این موضوع باعث فاسد شدن چسب میشود.

نکاتی برای اجرا  :

جهت اجرای چسب پلی اورتان ابتدا باید سطح مورد نظر کاملا تمیز و عاری از گرد و غبار باشد.

برای یکدست کردن سطح کار، از کاردک استفاده کنید.

در حین انجام کار از دستکش استفاده کنید.

چسب پلی اورتان، بطور خلاصه PU و یا گاهی اوقات PUR گفته می شود،چسب پلی یورتان دارای ماده‌ای تک جزئی با یک ترکیب ثابت نمی باشد .بلکه پلیمری ساخته شده از واحدهای زنجیره آلی و متصل به اورتان و یا کاربامات ها می باشد.بیشتر پلی اورتان ها پلیمرهای ترموست هستند که این نوع چسبها تحت حرارت نرم نمی شوند. امروزه در بازارشاهدتولید پلی اورتان های ترموپلاستیکی که نرم نشوند نیز هستیم. پلیمرهای پلی اورتان پس از واکنش بین ایزوسیانات وپلی اول شکل می گیرد.هردوی ایزوسیانات و پلی اول، معمولا از دو گروه عاملی و حتی بیشتر به ازای هر مولکول استفاده می کنند. موارد استفاده چسب پلی اورتان لازم به ذکر است که چسب پلی اورتان روی پلی پروپیلن، پلی اتیلن و مواد مشابه مثل تفلون و یا سیلیکون خیلی خوب عمل نخواهد کرد و سطح مومی یا روغنی نیز از خود باقی نمی گذارد. از مزیت های چسب های پایه پلی اورتان این است که می توانند به هر دو صورت جامد و نسبتا انعطاف ناپذیر و یا الاستیک و انعطاف پذیر باقی بمانند. از چسب پلی اورتان در :

عایق بندی در و پنجره ها

چسب پلی اورتان چیست

عایق بندی نماهای شیشه ای

عایق بندی شیشه های اتومبیل

عایق سازی درب های اطاقی و ضد سرقت

استفاده می گردد

همچنین قطعه اصلی برخلاف چسبهای اپوکسی ، بدون باقی گذاشتن لکه و یا اثر تیغه از خط چسب ، قابلیت برش دارد.

چسب پلی اورتان قابلیت سنباده خوری و رنگ پذیری دارد و چسبی انعطاف پذیر و بدون خاصیت شکنندگی با طول عمر بالایی است. توزیع کننده عمده و خرد انواع چسب سیلیکون ، پلی اورتان ، ماستیک می باشد

پلی اورتان ازجمله مواد شیمیایی است که خواص ویژه ای دارد. نام اختصاری PU که ازجمله پلیمرها است بیانگر وجود پیوند اورتانی در ماده است

این نوع چسب می تواند بصورت تک جزئی و یا دو جزئی مورد استفاده قرار گیرد. پلی اورتان می تواند فرآورده های مختلفی نظیر فوم، الاستومرها، پودر، مایع و امولوسیون ها را شامل شود.

ازجمله کاربردهای چسب پلی اورتان در تمام مواد نرمال و یا موادی با سطح ناهموار و متخلخل، سطوح چوبی، فلزی، پلاستیکی و کامپوزیت ها استفاده می شود، ویژگی هایی که می تواند مشابه ینیز باشد. همچنین می توان برروی کاشی، بتن و آجر نیز از آنها استفاده کرد. بهترین عملکرد این نوع چسب در مکان هایی است که احتمال ارتعاش قطعات متصل زیاد است

و مانند از انعطاف بالایی برخوردار است به همین دلیل می توان از آنها در صنعت اتومبیل سازی نیز استفاده کرد. این ماده ممکن است پس از ترکیب با موادی شبیه به تفلون و یا سلیکون عملکرد ضعیفی داشته باشد.

مزایای چسب پلی اورتان از جمله ویژگی های این است که در دمای بالا ذوب نمی شوند و تغییر شکل نمی دهند

این ویژگی اغلب در پلی اورتان های ترموست قابل مشاهده است.

مقاومت آنها در برابر رطوبت نیز باعث شده است که در سازه های آب بند و درزهای بتن قابل استفاده باشند همچنین در نمای فلزی و بتنی ساختمان ها نیز کاربرد بسیاری دارد.

با این حال قابلیت های چسب پلی سولفاید باعث شده است که علاوه بر موارد استفاده جزئی، به عنوان چسب کارگاهی، بصورت عمده و در کارگاه های تولید پنجره دوجداره توسط  نیز مورد استقبال و استفاده بیشتری قرار گیرد.

معایب چسب پلی اورتان در کنار تمامی مزایا و کاربردهای مؤثر این چسب، ذکر معایب آن می تواند در نحوه صحیح استفاده از آنها مؤثر باشد.

درواقع تمامی انواع پلیمر امکان تخریب را دارند و پلی اورتان نیز نوعی از پلیمرها است بنابراین ازاین امر مستثنی نیست و در عین اینکه مقاومت خوبی دارد

اما در مقایسه با سایر اپوکسی ها و همچنین در برابر رطوبت مقاومت کمتری دارد.

آنزیم ها، اکسید شدن، تخریب بیولوژیکی، ترک برداشتن و شکستن، تجزیه در اثر حرارت و بسیاری عوامل طبیعی و انسانی ممکن است

که باعث تخریب این نوع چسب شود. همجواری طولانی مدت با موادی نظیر آب و نمک، قارچ ها و سایر مواد میکروبی می تواند باعث کاهش کیفیت و یا تخریب کامل چسب پلی اورتان شود.

همچنین در تماس با پوست دست می تواند مشکلاتی نظیر حساسیت های پوستی را ایجاد کند.

رفع لک های چسب برروی پوست و یا سایر سطوح به سختی انجام می شود. همچنین بازه زمانی استفاده از چسب ۱ سال است و پس از این مدت ممکن است فاسد و یا غیر قابل استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید